Společný projekt se školou bfi Wien (prosinec 2022)

Na druhý prosincový týden jsme si naplánovali další velké setkání žáků a učitelů našich škol. Brněnská výprava do Vídně měla třicet členů, nevíce byly zastoupeny třídy 1.LB a 1.LA. Vídeňští kolegové pro nás nachystali program, do něhož se zapojila třída 2.CK, která se pro tento rok stala naší partnerskou třídou a počítáme s její dvoudenní reciproční návštěvou v Brně.

Do školy na Margaretenstrasse jsme se dopravili naprosto hladce, jelikož náš vlak přijel do Vídně na minutu přesně a ke škole jezdí z vídeňského hlavního nádraží každých pár minut přímý autobus. Ve fóru, což je velká přestávková místnost, kde si místní žáci mohou o volných hodinách vypracovávat úkoly nebo se zde o přestávkách najíst, jsme se rozdělili do osmi malých týmů a počkali jsme, ať vídeňské třídě skončí hodina, poté byly naše týmy doplněny o dva až tři domácí, takže jsme získali osm jazykově smíšených skupin. Dalo by se říct: velice jazykově smíšených skupin, protože v partnerské třídě jsme napočítali žáky a žákyně patnácti různých mateřských jazyků (v celé škole je pak možné narazit na žáky zhruba čtyřiceti pěti mateřských jazyků). Byla zde často zastoupena srbochorvatština i polština, takže si někteří částečně rozuměli i ve svých rodných jazycích.

Prvním bodem programu byla návštěva skutečné exotiky – nejdelšího pouličního tržiště v Evropě, Brunnenmarktu. Skupiny si ještě ve fóru otevřely videa, v nichž hovořili někteří z tamních prodejců o tom, jak a proč přišli do Rakouska a jak se jim tam daří. Týmy potom měly za úkol pomocí přiloženého plánku dotyčné prodejce vyhledat přímo na trhu, zeptat se jich, který z produktů nejlépe pomáhá proti stezku po domově, vyfotit se u daného stánku a třetí, neméně důležitý, oficiální úkol byl sehnat si zde něco k obědu, což tu jde velice výhodně. Prodejci, které jsme oslovovali, jsou zapojeni do projektu Národopisného muzea (Volkskundemuseum Wien) StoryTelling: Europe, tudíž byli na naše žáky připraveni. Jedná se zkrátka o příběhy lidí ze všech koutů světa, kteří se ocitli ve Vídni, přičemž tržnici můžeme chápat jako paralelu k místu, kde se setkávaly karavany: „karavanseráj“. Cílem bylo, aby žáci získali nevšední náhled na solidární, pestrou Evropu. Trh Brunnenmarkt je velice pestrý a autentický, nesnese téměř srovnání se spíše turisticky laděným Naschmarktem.

Odpoledne jsme pokračovali do Světového muzea (Weltmuseum Wien), kde má novozélandský umělec George Nuku výstavu s názvem Oceans. Collections. Reflections. Jeho až snové instalace spojují autentické předměty z národopisných sbírek muzea s jeho vlastními výtvarnými díly. Výstava prezentuje neoddělitelnost přírody a kultury. Poté jsme zamířili ještě do stálých expozic Světového muzea.

Po výstavě jsme se vrátili do školy pro naše zavazadla a odjeli do čtvrti Brigittenau, kde jsme se ubytovali ve velikém hostelu. Nenechali jsme si ujít ani večerní Vídeň a vánoční trhy, kde jsme se pohybovali mezi sedmou a devátou večerní.

Druhý den po snídani jsme opět absolvovali přesun do školy, kde jsme složili zavazadla a zatím bez partnerské třídy jsme se prošli po Naschmarktu a vystoupali krásnou historickou pasáží Raimundhofpassage nahoru na Mariahilferstrasse. Vídeňští žáci a žákyně mezitím dopsali svoje testy a po jedenácté hodině jsme se sešli ve fóru k další části společného programu.

Jazykově smíšené skupinky se vydaly na pouť po samotném centru Vídně, kde s využitím vtipně ztvárněných popisů trasy samostatně sbírali dojmy a okukovali detaily, které většina běžných turistů ani nevnímá. Veškeré instrukce byly v němčině, předpokládala se tedy komunikace ve skupinkách, aby bylo možné řešit úkoly, což se vesměs dařilo. Po čtrnácté hodině nás partnerská třída opustila, protože musela do školy na tělocvik, my jsme se vydali do Prátru, kde jsme si za krásného počasí dopřáli jednu otočku na Obřím kole. Žáci zde měli ještě půlhodinový rozchod, potom jsme se naposledy odebrali do školy pro zavazadla a přesunuli se na hlavní nádraží, kde jsme počkali na náš vlak.

Projektové setkání se neslo v milé a přátelské atmosféře, naši žáci se hravou, nenásilnou formou dozvěděli mnoho nových věcí o Vídni i partnerské škole a prověřili své komunikační dovednosti. Těšíme se na jarní návštěvu partnerské třídy v Brně, pro kterou připravíme neméně zajímavý program.

Garant akce: Mgr. Tomáš Butala, doprovod: Mgr. Richard Tetek

Galerie